OGLĄDASZ ARCHIWALNĄ STRONĘ
POWIATU GOSTYNIŃSKIEGO
AKTUALNA STRONA ZNAJDUJE SIĘ POD ADRESEM:
OD PONIEDZIAŁKU FERIE
Jako pierwsi wypoczywać będą wychowankowie 7633 szkół z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.
W tym roku szkolnym ferie zimowe organizowane są w czterech turach. W sumie, do 1 marca (koniec ostatniej czwartej tury) od szkoły odpocznie 4.739.565 uczniów z 28.950 szkół.
Terminy tegorocznych ferii zimowych:
• 19 stycznia - 1 lutego 2015 r. - województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
• 26 stycznia - 8 lutego 2015 r. - województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie;
• 2 - 15 lutego 2015 r. - województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
• 16 lutego - 1 marca 2015 r. - województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.
O tym warto pamiętać przed i w trakcie ferii!
• Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora.
Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło publiczną bazę danych o wypoczynku, za pomocą której każdy rodzic może sprawdzić, czy dany organizator zgłosił turnus do właściwego kuratorium oświaty.
Na stronie internetowej http://wypoczynek.men.gov.pl na bieżąco publikowane są informacje o numerach wydanych zaświadczeń, danych organizatora, liczbie uczestników oraz terminie i lokalizacji wypoczynku. Strona umożliwia także zgłaszanie uwag, które wpływają bezpośrednio na skrzynkę MEN. W sytuacji stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości organizacyjnych informację o nich można także zgłaszać odpowiedniemu kuratorowi oświaty lub innym służbom (komenda powiatowa/miejska Państwowej Straży Pożarnej, państwowy/powiatowy Inspektor Sanitarny, Policja).
• MEN rekomenduje, aby przy decydowaniu się na konkretną ofertę kierować się jej edukacyjnym charakterem, np. planowanymi wycieczkami, poznawaniem ciekawych miejsc, historii, a także możliwościami aktywnego i bezpiecznego wypoczynku w grupie rówieśników.
Dla uzyskania pewności, że dziecko będzie przez czas nieobecności w domu pod dobrą opieką, należy m.in.:
• skontaktować się z biurem podróży organizującym wybrane zimowisko lub obóz, wejść na jego stronę internetową i zapoznać się z opiniami o biurze na forach internetowych,
• sprawdzić, poprzez ogólnopolski rejestr www.turystyka.gov.pl czy biuro jest wpisane do rejestru działalności regulowanej.
Warto odwiedzić także stronę www.bezpiecznienastoku.pl Powstała w porozumieniu z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Można na niej znaleźć m.in. kodeks narciarski dla najmłodszych, użyteczne porady i wskazówki dotyczące aktywnego wypoczynku w górach.
Poradniki i ważne informacje można znaleźć także na stronach m.in.:
• Policji - BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS FERII ZIMOWYCH
• Ministerstwa Sportu i Turystyki - Zimowa edycja akcji informacyjno-edukacyjnej „Bezpieczna Woda”
• Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - Bezpieczne ferie - ważna informacja dla rodziców, opiekunów i dzieci!
• Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - Bezpieczeństwo na stoku oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego
Od roku szkolnego 2003/2004, zgodnie z przyjętą zasadą, terminy ferii zimowych w kolejnych latach zmieniają się cyklicznie. Jeśli w jednym roku w określonej grupie województw ferie zimowe trwały w drugiej połowie stycznia, to wówczas w następnym roku termin ferii w tej grupie województw przypadnie na pierwszą połowę lutego. Podziału na województwa dokonano biorąc pod uwagę liczbę uczniów.
Organizacja ferii w jednym terminie dla uczniów ze wszystkich województw powodowała wiele perturbacji komunikacyjnych i spore kłopoty w zakresie możliwości skorzystania z ośrodków wypoczynkowych i bazy turystycznej w chętnie odwiedzanych w okresie zimy województwach.
przyg. Wydział Edukacji Starostwa Powiatowego w Gostyninie.
Co ma Gostynin do Krakowa ?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta - ma i to dużo. W dniu 15.01. Starosta Gostyniński Tomasz Matuszewski wraz z Przewodniczącą Rady Powiatu Katarzyną Osowicz-Szewczyk został zaproszony na spotkanie organizacyjne dotyczące Światowych Dni Młodzieży. Przedstawiciele zaangażowanych instytucji Samorządowych, Kościelnych, Rządowych i pozarządowych spotkali się na roboczej naradzie, gdzie omówiono możliwości włączenia się regionu Mazowsza w to wydarzenie. Na dzień dzisiejszy już wiadomo że na naszym terenie będziemy gościć młodzież z Włoch, Francji, Irlandii, Brazylii i Peru.Także mieszkańcy Powiatu Gostynińskiego mogą zaprosić do swoich domów uczestników spotkania młodzieży w 2016 roku. Poniżej odnośnik do szczegółowych informacji.
Dofinansowanie inwestycji
Województwo mazowieckie ogłasza nabór do Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Mazowieckiego na rok 2015 (finansowany ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej).
Wnioskodawcy uprawnieni do uzyskania dofinansowania:
- Jednostki sektora finansów publicznych określone w art. 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885, z późn. zm.) prowadzące działalność w dziedzinie kultury fizycznej;
-
stowarzyszenia, fundacje i inne posiadające osobowość prawną podmioty prowadzące działalność
w zakresie kultury fizycznej, które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na cele statutowe.
Rodzaj zadań inwestycyjnych realizowanych w ramach programu
W ramach Programu realizowane i dofinasowane mogą być zadania inwestycyjne dotyczące obiektów sportowych ogólnodostępnych i umożliwiających masowe uprawianie sportu, polegające na budowie, przebudowie lub remoncie następujących obiektów sportowych:
a/ pełnowymiarowych sal gimnastycznych, (o wymiarach nie mniejszych niż 24xl2 m i mniejszych niż 36xl9 m i wysokości nie mniejszej niż 6 m) w tym szkolne hale sportowe (o wymiarach areny nie mniejszych niż 36xl9m i wysokości nie mniejszej niż 7 m)
b/ kryte pływalnie o wymiarach niecki nie mniejszych niż 25x12,5 m głęb.l,2-l,8m, w szczególności na terenach tych powiatów, które nie posiadają tego typu obiektu (ograniczenia dotyczące wymiarów nie dotyczą zadań polegających na remoncie i przebudowie)
c/ boisk, w tym boisk wielofunkcyjnych i do streetballa oraz do sportów plażowych;
d/ kortów tenisowych i badmintonowych;
e/ skateparków, torów rowerowych oraz tras kolarstwa górskiego;
f/ obiektów i urządzeń lekkoatletycznych (np. bieżnie, skocznie i rzutnie)
g/ terenowych urządzeń sportowych w szczególności siłowni plenerowych, ścieżek sprawnościowych
i ścianek wspinaczkowych;
h tras oraz torów wrotkowych, rolkowych i nartorolkowych;
i/ lodowisk stałych oraz torów lodowych;
j/ placów zabaw sprzyjających aktywności fizycznej i rozwijaniu siły, zwinności, wytrzymałości i zmysłu równowagi dzieci.
Dofinansowanie innych niż wymienione zadań inwestycyjnych wymaga wcześniejszego uzyskania akceptacji Ministra.
Nie przewiduje się budowy, przebudowy i remontów obiektów sportowych z przykryciem balonowym (pneumatycznym bez stałej konstrukcji) oraz terenowych urządzeń sportowych i boisk o nawierzchni z materiałów urazogennych, np. asfaltowych, asfaltobetonowych, z żużla.
Spośród wyżej wymienionych rodzajów zadań zadaniami inwestycyjnymi o charakterze priorytetowym dla Ministra są następujące kategorie zadań:
a/ budowa, przebudowa lub remont obiektów przyszkolnych;
b/ budowa pływalni na terenie powiatów, które nie posiadają takiego obiektu, a także przebudowa lub remont pływalni;
c/ budowa, przebudowa lub remont obiektów i urządzeń lekkoatletycznych;
d/ budowa, przebudowa lub remont kortów tenisowych.
Warunki uzyskania dofinansowania
Warunkiem uzyskania dofinansowania w ramach Programu Rozwoju Regionalnej Infrastruktury Sportowej edycja 2015 jest zakwalifikowanie zadania inwestycyjnego do Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Mazowieckiego na rok 2015 przez Zarząd Województwa Mazowieckiego i akceptacja przez Ministra Sportu
i Turystyki złożonego do ministerstwa wniosku inwestycyjnego.
Do Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Mazowieckiego na 2015 rok kwalifikowane będą zadania inwestycyjne, dla których inwestor w momencie składania wniosku zgłoszenia inwestycji będzie posiadał:
- dokument potwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością,
- kompletną dokumentację projektowo-kosztorysową,
- aktualne pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy,
- rozpoczętą procedurę przetargową lub wybranego wykonawcę w trybie ustawy o zamówieniach publicznych,
- pisemne zobowiązanie (oświadczenie) o zabezpieczeniu środków na finansowanie zadania.
Wnioskodawcy ubiegający się o dofinansowanie składają wniosek zgłoszenia inwestycji sportowej do Programu bezpośrednio do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
Wniosek zgłoszenia inwestycji sportowej należy przesłać w terminie do 15 lutego 2015 r. na adres:
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
Departament Edukacji Publicznej i Sportu
ul. Jagiellońska 36
03-719 Warszawa